Skip to main content
0

Dr. Jāns Vogelbergs (Jaan Vogelberg), pretnovecošanās medicīnas ārsts

Cilvēka organisms kā ļoti sarežģīta pašregulējoša sistēma pastāvīgi cenšas saglabāt līdzsvaru, citiem vārdiem sakot, veselību. Organismā ir vairākas vitāli svarīgas līdzsvara sistēmas, piemēram, ķermeņa temperatūras šķidrumu, minerālvielu, cukura utt. līdzsvars, kuru disbalanss atklājas pie nopietnām slimībām, un smagākos gadījumos var izraisīt dzīvībai bīstamu stāvokli vai pat nāvi. Viens no svarīgākajiem aspektiem ir skābju un sārmu līdzsvars organismā, kas jāuztur ļoti ciešā, ar dzīvību saderīgā proporcijā. Skābju un sārmu balansu organisms saglabā kā pašu pirmo, turklāt smagu slimību vai traumu gadījumā cenšas uzturēt līdz pēdējai iespējai, tā vārdā pat upurējot ķermeņa darbībai svarīgās, bet ārkārtas situācijā sekundārās funkcijas. Šo līdzsvaru raksturo pH skaitlis. Mazāks skaitlis norāda uz spēcīgāku skābumu, pH = 7 ir neitrāls, un lielāks skaitlis nozīmē sārmainību. Mums visiem kādreiz ir bijusi saskare ar skābēm, zinām, kā garšo etiķis, kura pH ir mazāks kā 3. Vēl spēcīgāka ir kuņģa skābe, kas dažkārt nonāk rīklē, tās pH skaitlis ir 2 (sālsskābes pH ir 1). Vesela cilvēka asiņu pH ir no 7,35 līdz 7,45, kas ir vāji sārmains. Vēl daži piemēri. Kafijas un alus pH ir 4 (skābs), vairumam labi zināmo minerālūdeņu pH ir 5,5–6 (vāji skābs), gandrīz neitrāls ir piens (pH 6,8). Krāna ūdens pH ir mainīgs: neitrāls vai ļoti vāji sārmains (pH 7,5). Pie ļoti daudzām nopietnām slimībām, piemēram, cukura diabēta vai atsevišķu nieru slimību gadījumā, kā arī saindēšanās ar alkoholu vai ilgstoša, neveselīga uztura uzņemšanas gadījumā organismā sākas acidoze, proti, organisma paskābināšanās jeb stāvoklis, kurā vērojama saindēšanās ar skābi, kas var būt akūta un bīstama dzīvībai, bet visbiežāk slēpta un hroniska, izpaužoties kā neizskaidrojamas sūdzības, piemēram, galvassāpes, nogurums u.tml. Īslaicīga acidoze attīstās arī intensīva treniņa laikā, kad organismā rodas skābekļa trūkums un muskuļos uzkrājas pienskābe. Lieko skābes uzkrāšanos organismā līdzsvaro organisma sārmainās rezerves jeb bufersistēmas. Vieglākos gadījumos organismam izdodas noturēt asins pH līmeni normas robežās, bet, lai cīnītos ar ārkārtas situācijām, skābe jāsāk izvadīt no organisma vai nu caur nierēm, vai plaušām, izraisot smagu resursu pārtēriņu. Tā rezultātā pasliktinās pašsajūta un veselība, kas laika gaitā var izraisīt daļēju vai neatgriezenisku kaitējumu un hroniskas slimības. Protams, ikdienā mēs saskaramies arī ar sārmainu vidi. Ja runā par dzērieniem, tad nedaudz sārmaini ir, piemēram, daži minerālūdeņi. Diemžēl lielākā daļa minerālūdeņu, kas tiek pārdoti, nav sārmaini, bet gan skābi (pH 5,5). Vēl stiprāk, gluži biedējoši skābi (pH 2,5!) ir ļoti populārie dzirkstošie cukurotie dzērieni, kuros tiek pievienota fosforskābe, lai nomāktu organisma aizsargreakciju (lielā cukura deva bez tās izraisītu sliktu dūšu). Dzērieni, tiesa gan, ir garšīgi, bet, pateicoties to spēcīgajam skābumam, tie drīzāk ir piemēroti sarūsējušu skrūvju mazgāšanai.

JAUNĀ NORMA?

Pēdējā pusgadsimta laikā cilvēku dzīvesveids ir ārkārtīgi mainījies. Papildus kustību aizstāšanai ar sēdošu darbu, arī ēšanas un dzeršanas paradumi apgriezti kājām gaisā. Ja par ēdienu un gluži vai brīnumus darošajām diētām dzird ik uz soļa, tad par dzērieniem runā mazāk, un bieži tiek uzskatīts, ka starpība ir tikai garšā. Bet šajā jomā pārmaiņas ir pat lielākas. Ūdens, kas tūkstošiem gadu bijis galvenais dzēriens, labākajā gadījumā tiek aizstāts ar pienu, bet biežāk ar sarežģīta sastāva rūpnīcā ražotiem dzērieniem, kas no ūdens atšķiras ar divām galvenajām īpašībām: cukuru un pH līmeni. Cukura saturs uz pudeles norādīts izteikti sīkā drukā, turklāt nevis uz visu pudeles tilpumu, bet gan uz 100 gramiem, kas rada iespaidu par nelielu daudzumu. Savukārt pH skaitli uz etiķetes vispār nav iespējams atrast, un pat internetā to nav viegli sameklēt nedz bezalkoholiskajiem dzērieniem, alum vai apelsīnu sulai, nedz citiem jaunajiem dzērieniem, kas tiek reklamēti kā veselīgi. Bet pārsvarā tie tomēr ir skābi, un pat ļoti! Organismam ir jātiek galā ar šo skābes uzbrukumu, un kaut kādā veidā ķermenis to dara uz savas pašsajūtas rēķina. Bet katrai lietai ir sava cena. Ja aizvietojam ūdeni ar kādu rūpniecisku produktu, tad ilgtermiņā tas nebūt nesolās būt drošāks kā ūdens aizstāšana ar alkoholu. Rezultāts var būt, piemēram, augsts asinsspiediens, galvassāpes, miega traucējumi, izsīkums, problēmas ar svaru, paaugstināts cukura līmenis asinīs un nierakmeņu veidošanās. Ko darīt? Lielākā daļa no mums nevēlas vai nevar atteikties no visa, pie kā pierasts. Ja no indēm nespējam atteikties, tās kaut kādā veidā jāneitralizē, jālīdzsvaro vai jāizvada.

IZSMALCINĀTAS LIETAS NEAIZSTĀS PAMATUS

Pirms meklēt palīdzību savām veselības problēmām, izvēloties no tūkstošiem it kā tiešas iedarbības līdzekļu, piemēram, visus iespējamos vitamīnus, uztura bagātinātājus un citus veselības produktus, jāatceras, ka veselība jāsāk uzlabot, sākot no pašiem pamatiem. Lielāka uzmanība jāpievērš ūdenim, bez kura cilvēks nevar izdzīvot ilgāk par 3 dienām. Vairāki pētījumi ir parādījuši, ka vidēji sārmaina (pH 8,5–9) ūdens dzeršana var palīdzēt augsta asinsspiediena, cukura diabēta, augsta holesterīna līmeņa vai locītavu problēmu gadījumā. Nesen veikts medicīnisks pētījums ar 100 cilvēkiem uzrādīja ievērojamu asins viskozitātes samazināšanos pēc nogurdinošām fiziskām aktivitātēm, lietojot sārmainu ūdeni. Viskozitāte norāda, cik efektīvi asinis plūst vēnās. Lai atvieglotu organismā notiekošo cīņu ar tam vēsturiski nezināmu skābes slodzi, labs risinājums ir nedaudz sārmains ūdens, ko var pagatavot katru dienu mājās vai darbā. Sārmainu ūdeni var iegūt dažādos veidos. Daži eksperimentē ar savu un tuvinieku veselību, pievienojot ūdenim bīstamas ķīmiskas vielas, kas nav paredzētas lietošanai pārtikā. Citi izmanto sārmainu minerālūdeni, kura pH neatšķiras no neitrālā. Lai ātri un lielos daudzumos iegūtu sārmainu ūdeni ar garantētu pH līmeni, ir izstrādāts ūdens jonizators aQuator Vivo, kuru var ērti lietot mājas apstākļos. Tā ir augsto tehnoloģiju elektrolīzes ierīce, kas ļauj izgatavot jonizētu ūdeni ar sev vēlamo pH līmeni, neizmantojot bīstamas ķīmiskas vielas. Ir svarīgi atzīmēt, ka ierīce analizē traukā iepildīto ūdeni pirms katras lietošanas. Tas savukārt nodrošina pareizu pH līmeni atbilstoši katram reģionam. Būtībā veikalā pudelēs iefasētā veidā šādu ūdeni iegādāties nav iespējams, jo jonizācija saglabājas tikai 12 stundas.